Ten poradnik przyda się przede wszystkim posiadaczom stron www na Wordpressie. To środowisko umożliwia instalację skryptów w bardzo prosty sposób, bez znajomości zasad programowania, przez wtyczki :) Jeśli Wasza strona stoi na innej platformie – prawdopodobnie nie obejdzie się niestety bez pomocy kogoś o zaawansowanych umiejętnościach.

Czym są artykuły ekspresowe?

Artykuły ekspresowe (po angielsku Instant Articles) to sposób prezentacji treści, która „zasysa się” z naszego bloga i w ustandaryzowany sposób wyświetla na Facebooku. To przede wszystkim ukłon w stronę użytkowników, którzy korzystają z portalu za pośrednictwem urządzeń mobilnych (czyli obecnie jest to na oko jakieś 120% ;). Takie wpisy ładują się szybciej, są przejrzyste i dopasowane do małego ekranu. Nie ma więc problemu z ich skalowaniem i unikamy rozproszenia wywołanego nieczytelnym formatowaniem dla urządzeń z większymi wyświetlaczami.

Mimo to artykuły ekspresowe na Facebooku mają jedną sporą wadę: owszem, docierają do dużej grupy ludzi, ale nie kierują ich poza platformę. Oznacza to, że nasi czytelnicy z Facebooka de facto nie przechodzą na naszą stronę i nie generują ruchu bezpośrednio na niej. To dlatego część wydawców zrezygnowała z tego rozwiązania.

Jak zainstalować Instant Articles?

Przyjmujemy jednak, że to jest nasz wymarzony sposób prezentacji treści i chcemy zacząć z tego korzystać. Czy jest zatem coś prostszego? Pewnie jest, ale dziś nie o tym :)

1. Aby włączyć artykuły ekspresowe, musimy połączyć je z naszym fanpage’em, z którego będziemy je publikować. W tym celu wchodzimy na stronę https://www.facebook.com/instant_articles/signup. Tam wybieramy konkretny fanpage i włączamy Instant Articles.

2. Drugim krokiem jest przejście do panelu administratora na naszym blogu na Wordpressie i zainstalowanie nowej wtyczki (podstrona „Wtyczki” i opcja „Dodaj Nową”). My polecamy tę o nazwie „Instant Articles for WP”. Instalujemy i włączamy.

3. Wracamy do Facebooka i w ustawieniach naszego fanpage’a szukamy działu „Artykuły Ekspresowe” (lub, jeśli mamy angielski interfejs, „Instant Articles” oczywiście). Na samym dole zakładki powinniśmy mieć pole dotyczące sieci odbiorców. Aby móc bez przeszkód korzystać z funkcjonalności IA, akceptujemy warunki i klikamy „Rozpocznij”.

4. Być może Facebook będzie potrzebował paru chwil, by uruchomić aplikację. Kiedy to zrobi, wchodzimy w jej ustawienia i dodajemy platformę (przycisk „Dodaj platformę”). Następnie wybieramy „Strona internetowa” i wpisujemy jej adres. Umieszczamy go także w polu „App Domain”, w karcie z ustawieniami podstawowymi. Zanim zapiszemy zmiany, klikamy „Wyświetl” w polu klucza tajnego aplikacji i kopiujemy go razem z numerem w polu „Identyfikator aplikacji”.

5. Przechodzimy z powrotem do Wordpressa i wchodzimy w ustawienia wtyczki, którą zainstalowaliśmy (jeśli wyszliśmy z WP, logujemy się, wchodzimy na stronę swoich wtyczek i odnajdujemy tę od IA – tam będziemy mogli wejść w jej ustawienia). W pole „App ID” wklejamy Identyfikator (ten długi numer), a w pole „App Secret” – kod tajny aplikacji. Wtedy klikamy „Dodaj”.

6. Z poziomu ustawień wtyczki logujemy się na Facebooka, by połączyć blog ze stroną, i wybieramy właściwy fanpage.

7. Jesteśmy już blisko końca :) Wracamy do Facebooka oraz ustawień IA i szukamy „Claim URL”. Wpisujemy tam adres URL bloga. Nie zmieniamy skryptu – wtyczka, którą połączyliśmy blog z fanpage’em, powinna uzupełnić go sama.

8. Ostatnim krokiem konfiguracji jest dodanie adresów RSS Feed URL – najlepiej zrobić to w formacie http://przyklad.pl/feed/instant-articles. Oczywiście „przyklad.pl” zamieniamy na URL naszej strony :)

Aby odpalić artykuły ekspresowe, będziemy potrzebować smartfona. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, ściągamy Menadżera stron, przełączamy go na fanpage połączony z blogiem i w dostępnych opcjach szukamy sekcji „Artykuły ekspresowe”. Tam możemy przejrzeć wpisy, które zostały już „zassane” przez Facebooka, sprawdzić ich formatowanie i ewentualnie je edytować. Kiedy są gotowe, wysyłamy je do akceptacji. Oficjalnie weryfikowanie trwa do 48 h, podkreślamy tu jednak słowo „oficjalnie” :)

Ważną informacją jest jeszcze to, że zanim wyślemy tekst do weryfikacji, musimy mieć w swojej bibliotece przynajmniej 10 artykułów.

Czy można połączyć Instant Articles z Google Analytics?

Funkcjonalność artykułów ekspresowych byłaby znacznie ograniczona, gdyby okazało się, że nie łączą się one z podstawowymi narzędziami do analizy zachowania użytkowników lub choćby mierzenia ich liczby. Oczywiście, Instant Articles można połączyć z Google Analytics. W tym celu logujemy się do panelu administratora na Wordpressie. Następnie w ustawieniach wtyczki klikamy „Enable custom embed code” i tam wklejamy kod uzyskany w GA.

Jak zwykle jednak apelujemy o rozwagę – prawdziwy tygrys nie podąża ślepo za trendami. Przemyślcie, czy artykuły ekspresowe są Wam potrzebne i czy naprawdę będziecie z nich korzystać. Nie sztuką jest mnożyć narzędzia, sztuką jest z nich wszystkich korzystać w sposób przemyślany.